Kronen Klasmann

Zabytki starożytnego Efezu

Efez jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych miast, położonych w rejonie Morza Śródziemnego. Pierwsze prace wykopaliskowe w tym miejscu zostały rozpoczęte przez inżyniera Johna Turtle’a Wooda w połowie XIX wieku. Odkrywanie historii miasta jest kontynuowane do dziś. Czasami może utrudniać zwiedzanie, jednak z czasem może przyczynić się do znacznego podwyższenia atrakcyjności tego miejsca. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli z jedna atrakcji będzie czasowo niedostępna, ruiny starożytnego Efezu nadal można uznać za niesamowicie interesujące. To właśnie tutaj możemy zobaczyć Wielki Teatr, który może pomieścić nawet do 25000 widzów.

Co ciekawe, do dziś słynie ze wspaniałej akustyki, więc jego murach również współcześnie odbywają się koncerty. Niesamowite wrażenie na turystach mogą wywrzeć rzymskie wille, nazywane też „domami z tarasami”. Najstarsze z nich pochodzą z I w. n. e. Nawet dziś nie sposób przejść obojętnie obok przepychu, jaki sobą reprezentują.

Luksusowy charakter zawdzięczają naściennym malowidłom, wykwintnym mozaikom czy prywatnym łaźniom. Fascynującym miejscem jest także Biblioteka Celsusa, której historia sięga II w. p.n.e. Jej majestatyczna fasa została ozdobiona posągami czterech cnót: mądrości (Sophia), myśli (Ennoia), charakteru (Arete) oraz wiedzy (Episteme).