Starożytne miasta Turcji

Starożytne miasta Turcji

2 sierpnia 2018 Wyłącz przez Joachim

Na dźwięk słowa „starożytność” zwykle pierwszymi skojarzeniami, jakie pojawią się w naszych głowach, będzie „Grecja” oraz „Rzym”. Nic więc dziwnego, że szukając wakacyjnego wyjazdu śladami starożytności, w pierwszym odruchu skupimy się właśnie na tych miejscach. Warto pamiętać jednak także o innych krajach, w których dziś możemy zobaczyć dobrze zachowane pamiątki czasów starożytnych. Jednym z takich miejsc z pewnością jest Turcja. To właśnie w niej, na Wybrzeżu Licyjskim, możemy znaleźć starożytne miasto Phaselis, które zostało założone już około 700 r.

p.n.e. przez Rodyjczyków. Miejsce to stanowiło jeden z najważniejszych portów całego regionu, głównie ze względu na swoje korzystne położenie.

Dziś, udając się do Phaselis, możemy podziwiać całe mnóstwo starożytnych ruin. Uwagę przyciąga szeroka na 24 metry ulica, a także ruiny rozmaitych budynków użyteczności publicznej, między innymi sklepów oraz magazynów. Ciekawy z punktu widzenia turysty może być również fakt, że w Phaselis istnieje możliwość zobaczenia licznych sarkofagów. Nie znajdują się tu żadne spośród sztandarowych, starożytnych zabytków. Jednak zwiedzanie miasta może stanowić miłą odmianę po kilku dniach zażywania długotrwałych kąpieli słonecznych.