Kronen Klasmann

Lampa sufitowa typu żyrandol – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Żyrandol to element niemal każdego salonu. Nic dziwnego, wysoko zawieszona lampa równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Jest także rozwiązaniem wygodnym, ponieważ nie trzeba martwić się, że jakiś element nie zostanie oświetlony. Alternatywą są lampy stojące, które jednak z reguły emitują światło w taki sposób, że skupiają się znacznie na jednych punktach. Żyrandole mają szereg funkcji, które sprostają każdej rodzinie i każdemu właścicielowi mieszkania. Przede wszystkim są wygodne, bo zajmują miejsce tylko i wyłącznie na suficie. Mogłoby się wydawać, że skoro wzrok tak wysoko nie sięga – czy warto inwestować w projekty, które stylem odpowiadają gustom, ale są bardzo drogie? Okazuje się, że żyrandol jest elementem nie tylko funkcjonalnym, ale też bardzo dekoracyjnym.

Szczególnie jest zauważalny w salonach o niskich sufitach, choć w kamienicach jest większe pole do popisu (mogą być większe, dłuższe, bardziej wymyślne, jeśli chodzi o kształt). Aby żyrandol spełniał swoje najważniejsze funkcje, należy pamiętać o:

  • Jego kształcie i długości sznura z na którym będzie zawieszony. Reguła jest dość prosta. Do małych salonów kupuje się żyrandole o niewielkich rozmiarach, ponieważ takie mogą wyglądać śmiesznie i nieestetycznie. W salonach o dużej powierzchni zaleca się jednak duże lampy, ponieważ małe nie dadzą odpowiednio dużo światła, a po drugie się zgubią na szerokim suficie;
  • Warto zwrócić uwagę na kierunek emitowanego światła. Niektóre żyrandole zapewniają rozproszone do góry, które równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Inne z kolei są mocno ukierunkowane na dane elementy, co umożliwia wybór odpowiednio do swoich oczekiwań i późniejszego wykorzystania.

.

stoły do gastronomii