Kronen Klasmann

Kim jest architekt krajobrazu?

Architektura to dziedzina, która zajmuje się nie tylko projektowaniem budynków i ich aranżacją, ale też tego co dookoła brył. Architekt krajobrazu to właśnie osoba zajmująca się kształtowaniem przestrzeni życiowej ludzi. Robi to nie tylko za pomocą roślinności, ale też elementów wodnych i architektonicznych, które to powinny idealnie wpasowywać się w charakter otaczającego krajobrazu.

Warto tu również zaznaczyć, że projektowanie krajobrazu zakłada rozważenie wielu czynników, spośród których wymienić można chociażby rzeźbę terenu, glebę, klimat, a także potrzeby społeczne i miejscowe tradycje. Aby zostać architektem krajobrazu należy przede wszystkim ukończyć studia związane z tym kierunkiem. Oczywiście sami pracodawcy pod uwagę biorą nie tylko dyplom, lecz również doświadczenie poparte portoflio.

Architekt krajobrazu powinien posiadać umiejętność myślenia przestrzennego, ponieważ to właśnie ono będzie pozwalało mu na kreatywne rozwiązania w codziennej pracy. Poza tym, ułatwi nieco samo projektowanie oraz pozwoli na większą fantazję.

Architekt krajobrazu – jakie cechy powinien posiadać?

Bez wątpienia wykonując taki zawód należy posiadać nienaganne umiejętności interpersonalne.

Nie da się bowiem ukryć, że bardzo duża część pracy będzie związana właśnie z kontaktami z klientami, negocjowaniem oraz szukaniem wspólnych rozwiązań. Poza tym, praca architekta krajobrazu wymaga z innymi uczestnikami danego projektu. Tylko poprzez wzajemne zaufanie oraz dobrą atmosferę w zespole można osiągać nie tylko dobre rezultaty, ale też charakteryzować się szybkim czasem ścisłej współpracy wykonania zlecenia.

Architekt krajobrazu powinien być również osobą kreatywną, która to nie boi się nowych wyzwań. W tego rodzaju pracy bardzo ważne jest myślenie poza schematami i brak strachu przed podejmowaniem nawet tych najbardziej nowatorskich działań. Bardzo często to właśnie takie pomysły stają się prawdziwymi perełkami oraz wytyczają pewną tendencję w projektowaniu krajobrazu dla innych osób.

Warto zatem nie bać się innowacji oraz słuchać własnego poczucia estetyki i smaku. Czasem klasyczne rozwiązania stają się bowiem nieco oklepane, co tylko sprzyja nowym rozwiązaniom i pomysłom.