Kronen Klasmann

Jakie są rodzaje gniazd?

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad tym, jakie są rodzaje gniazd. Mamy je zamontowane u siebie w domu przez specjalistę, idąc do znajomych czy rodziny, widzimy gniazdka bardzo podobne. Mogą się one nieznacznie różnić ilością, kolorem i kształtem, jednak ich ogólny wygląd jest do siebie bardzo podobny. Dlatego też, może się okazać, że będziemy bardzo zaskoczeni, jeśli wyjedziemy do innego kraju i tam się okaże, że będziemy mieli do czynienia z innymi gniazdkami, do których nasze wtyczki nie będą pasowały. Dlatego warto zawczasu przekonać się, jakie są ich rodzaje.

Różne funkcje

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że możemy mieć gniazdka elektryczne pojedyncze lub podwójne, mogą one mieć bolec do uziemienia, albo go nie posiadać. Mogą też być takie, które posiadają przesłony torów prądowych, z wyłącznikiem różnicowoprądowym, i takie które będą miały obudowy odporne na dostanie się do środka wody czy elementów stałych. Co więcej, dostosowane są one do określonego napięcia elektrycznego, które ma przez nie przechodzić. Ale trzeba wiedzieć, że modele gniazdek elektrycznych mają swoje oznaczenia, takie jak: A, B, C, E, F, G czy K. I to po tych oznaczeniach możemy sprawdzić, jakie gniazdka elektryczne używane są w innych krajach.

Czym się różnią?

W naszym kraju, jak i w Czechach, Francji czy Belgi stosuje się gniazdka oznaczone symbolem E. Posiadają one jeden otwór z fazą i drugi neutralny, oraz niejednokrotnie mają bolec do uziemienia. Gniazdka typu B stosuje się w Ameryce Północnej i Środkowej. Posiadają one dwa płaskie otwory, zakończone dwoma umiejscowionymi równolegle bolcami, ale do tego jeszcze posiadają bolec z uziemieniem. Podobnie jak gniazdka B, wyglądają gniazdka elektryczne A, które stosowane są w USA, Kanadzie, ale również w Japonii. One wyglądają tak samo jak te typu B, z tą różnicą, że nie posiadają bolca z uziemieniem. Od tych poprzednich wyraźnie różnią się gniazdka elektryczne C, które używane są w Wielkiej Brytanii, na Cyprze oraz Malcie. One nie mają uziemienia, ale posiadają dwa charakterystyczne bolce o okrągłym kształcie. Wbrew pozorom gniazdka elektrycznemogą się mocno różnić między sobą w zależności od kraju. Dlatego zanim wybierzemy się na zagraniczne wakacje, sprawdźmy z jakimi gniazdkami będziemy mieli tam do czynienia, abyśmy odpowiednio wcześniej zorganizowali sobie odpowiednie wtyczki do naszych urządzeń, bo inaczej będziemy mieli problem z ich podładowaniem.