Kronen Klasmann

Domy pasywne – coś za coś

Niestety, rzadko kiedy jest tak, że jedna opcja, którą możemy wybrać, jest pod każdym względem lepsza od pozostałych dostępnych wariantów. Zazwyczaj obowiązuje zasada: coś za coś.

Tak jest też w przypadku domów pasywnych. Tym, którzy nie wiedzą, czym są domy pasyjne, należy się krótkie wprowadzenie.

Otóż chodzi tutaj o pewien standard projektowania i budowania budynków. Jeśli zastosuje się odpowiednie technologie, to powstały w ten sposób obiekt będzie bardzo oszczędny pod względem energetycznym i to jest jego największy plus.

Niestety, na chwilę obecną trzeba się liczyć z tym, że dom pasywny nie będzie jakoś szczególnie oryginalny i estetyczny. Są to proste bryły, ponieważ tylko w takich można zastosować wspomniane technologie.

Jeśli więc chcemy postawić na ekonomię i ekologię, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odbędzie się to kosztem estetyki. Oczywiście, nie jest wykluczone, że już w niedalekiej przyszłości domy pasywne będą zdecydowanie ładniejsze i będą mogły wpasować się w każdy gust.