Ciekawe wnętrza piramid

Ciekawe wnętrza piramid

5 września 2018 Wyłącz przez Joachim

Piramidy stanowią jedne z najbardziej imponujących, a zarazem najbardziej tajemniczych starożytnych budowli. Ich ogromny rozmiar i ciekawy kształt co roku przyciąga całe rzesze turystów.

Co ciekawe, piramidy stanowiły atrakcję turystyczną już w starożytności! Okazuje się jednak, że te charakterystyczne budowle zasługują na zainteresowanie nie tylko ze względu na swój ogromny rozmiar. Najbardziej oryginalny wystrój wnętrza można podziwiać w piramidzie Mykerinosa.

W dolnej świątyni do dziś zachowały się rzeźby, które przedstawiają króla wraz z boginią Hathor. Tutaj można znaleźć także najstarsze zachowane w Egipcie kompozycje złożone z trzech postaci – Triady Mykerinosa.

Grobowiec krył jednak przed badaczami jeszcze więcej niespodzianek. Znaleziono tutaj posąg Mykerinosa z żoną, który zadziwia sposobem przedstawienia postaci, bardzo nietypowym jak na tamte czasy i niezgodnym z egipskim kanonem.

Posągowy król i królowa są równego wzrostu. Co więcej, królowa obejmuje króla w geście pokazującym łączącą ich zażyłość, a obydwie postaci przedstawione są w lekkim wykroku – postawie, którą w tamtych czasach rezerwowano wyłącznie dla mężczyzn.

Aby zobaczyć tę niesamowitą rzeźbę, nie trzeba zapuszczać się w głąb piramidy – obecnie znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie.